Du er her:
Forside
> Gulv - Knirkende eller gyngende gulve
Gulv - Knirkende eller gyngende gulve
Print med billeder
Print uden billeder
Denne ofte forekommende og uhyre irriterende fejl kan skyldes mange ting. Men da vi ikke er udstyret med røntgenøjne, vil udbedringen bero på et skøn, medmindre man tager et stykke af gulvet op, hvilket er temmelig besværligt.
Problemet skyldes normalt, at et eller flere brædder er løse, enten fordi de har hævet sig eller fordi underlaget er svundet ind. Hvis gulvet er synligt sømmet, gås alle søm efter, idet de sømmes dybere i. Hvis dette ikke hjælper, sømmes efter med nye søm, og her er det muligt at bruge de samme sømhuller: Det eksisterende søm dykkes hvorefter et nyt søm slås skråt ind over det gamle. Metoden har dog ingen virkning hvis knirkeriet skyldes at sømmene ikke binder i underlaget, f.eks. på grund af svindrevner i træbjælkelaget.
Somme tider kan gulvet være i så stort spænd, at søm ikke kan holde. I dette tilfælde må benyttes undersænkede skruer der udproppes, se "Propning af træ".
For begge gælder, at man skal forsøge at presse brædderne på plads inden fastgørelsen. Det kan gøres ved at belaste dem.
Et fordækt sømmet gulv kan naturligvis kun eftersømmes med synlige søm hvis man vil undgå at tage gulvbrædderne op. Strøerne findes ved at banke på flere brædder og finde de steder hvor lyden ikke er hul og hvor brædderne ikke "slår igen".
Hvis det ikke er muligt at presse brædderne ned, eller hvis problemet vender tilbage, må årsagen findes. Den kan være fugt i brædderne, for lille afstand mellem brædder og vægge, eller andre ubehagelige ting. Fælles for skaderne er at de kan blive alvorlige hvis der ikke gribes ind i tide. Der er set eksempler på hvordan et trægulv har kunnet presse sig gennem murværket blot ved sin egenspænding.
Er der benyttet fuldtræsklodser som afretning oven på træbjælkelaget, kan en sådan klods være flækket hvorved sømmet ikke binder. Her er det nødvendigt at få klodsens dele til at ligge helt fast, enten i spænd mellem brædder og underlag ved at skrue dem fast, eller ved hjælp af flere små søm.
Problemet kan også skyldes at strøen ligger løst på underlaget. Hvis det er tilfældet, er der ikke anden mulighed end at tage en del af gulvet op og fastgøre strøen med skruer, enten ned i træbjælkelaget eller ned i etageadskillelsen.
Hvis gulvet er nylagt, bør der først eftersømmes når det har sat sig og i denne periode sørges for normal temperatur og luftfugtighed. Er gulvet lagt af håndværkere, skal problemet naturligvis straks påpeges og forlanges løst.
Tweet
Print med billeder
Print uden billeder
Gem i Min Samling
Opret din egen Samling
Send artikel til en ven
Feedback
Forrige: Gulv - Trægulves vedligeholdelse
Næste: Gulv - Reparation af store fuger
Klik på den smiley du vil give denne side
Brugernes vurdering
5,0
(
1
stemmer)
Siden er blevet set 2.434 gange -
Se og skriv kommentarer herunder
.
• Træ - når hakkene i træ skal stemmes ud
• Loft
• Vægge - Hvor dybt skal skruer i gipsvægge
• Døre - Reparation af knirkende dørtrin
Lav en flot hjemmeside
om dine møbler
Kommentarer og debat mellem læsere
Navn
*
:
E-mail
*
:
Din e-mail bliver ikke vist på sitet.
Kommentar
*
:
Få besked når der kommer en ny kommentar til denne artikel
Modtag nyhedsbrev fra antikabc.dk
Vis alle kommentarer...
Vi elsker jeres billeder
❤
×
Min Samling
×
Min Samling
×
Allerede bruger
E-mail
Password
Glemt password
Ny bruger
E-mail
Password
Gentag password
Navn på bog
Post nr.
Køn
K
M
Fødselsdato
Tlf.
Min Samling
×
Du er nu logget ind og siden er tilføjet til din Samling
Brugeren eksistere allerede
×
Der er allerede en bruger med det brugernavn.
Leksikon
Reparation af
møbler
Restaurering af
malerier
Rensning af
metaller
Reparation af
huse
Gør det selv
Udendørs
Gode råd
Gamle huse
Heraldik
Gamle biler
Gamle skibe
Knob og knuder
Beklædning
Brugsgenstande
Fagudtryk
Farver
Gamle huse
Keramik/glas
Latin
Malerier
Metal
Møbler
Mønter
Naturmateriale
Ord/udtryk
Personer
Pynt
Religion
Råvarer/materialer
Samlerobjekter
Smykker
Stilarter
Våben
Tilmeld nyhedsmail her
Nyeste kommentarer
kjeld
hej Kan du oplyse mål på dit gnistfang 1010 ?
Mette
Malede man møbler med kalkmaling i 1800 tallet ?
Jakob Mahler
Hej, Jeg ved ikke hvem der kommer med disse råd, men de er af HØJ kvalitet og yderst brugbare. 1000 tak!
Annemarie Balslev Jespersen
Jeg har fået stjålet en ashanti ring, der er to bryster i messsing. Hvad er de værd?
Vi benytter cookies til at gøre din oplevelse af sitet så god som mulig. Ved at fortsætte med at bruge sitet accepterer du cookies.
Prøv en spændende kviz
Se alle vores afstemninger her...